Skip to content

Szent Benedek Regulája szerint szerzetesközösségünk napjai az imádság és a munka ritmusában telnek.
A testvérek különböző munkaterületeken dolgoznak azért, hogy az alábbi gazdasági küldetésnyilatkozatunkat megvalósítsuk:

Gazdasági küldetés nyilatkozatunk

A Szent Mauríciusz Monostor gazdasága termékeivel és szolgáltatásaival az ezeréves bakonybéli bencés hagyomány alapján az egész ember fenntartható jólétét szolgálja mindenki életében, akivel közösségünk kapcsolatba kerül.

Monostorunk gazdaságának alapvető JELLEMZŐI és ÉRTÉKEI

Hogy Isten házában...
Otthonos

– családias
– oltalmazó
– biztonságot ad
– emberléptékű

...senki se nyugtalankodjék és ne szomorkodjék
Figyelem

– személyesség
– gondoskodás
– gondosság
– kézzel készült termékek
– egész embert megszólítő

Ha pedig a helyi viszonyok, vagy szegénységük azt kívánná, hogy maguk gyűjtsék be a termést, ne szomorkodjanak...
Természetes

– nyílt, őszinte kommunikáció
– környezettudatosságra törekvés
– természet közeli életmód
– felelős környezet- és energiagazdálkodás

...mert akkor igazi szerzetesek, ha saját kezük munkájából élnek, mint atyáink és az apostolok is.
Hűség

– hagyomány
– minőség
– igazság
– elkötelezettség
– állandóság
– stablilitás

Nyissuk meg szemünket a megistenítő fénynek...
Lélektől vezérelt

– monasztikus
– spirituális
– evangéliumi
– lelkes
– Isten Országát építi

...és megdöbbent füllel halljuk, mire int bennünket a minden nap felénk kiáltó isteni szózat.
Megújulási készség

– rugalmasság
– bátorság
– innováció - fejlődés
– kreativitás
– kísérletezés
– tanulás

Ahhoz, hogy küldetésünk teljesüljön, gazdasági döntéseinkben az alábbi tényezőkre összpontosítunk:

Tevékenységeink

Gemmauríciusz Bronzműves Műhely - Fémbe foglalt imádságok

A keresztény szimbólumok, amelyeket közösségi tereinkben vagy testünkön viselünk, Krisztushoz és egymáshoz tartozásunkat jelölik.

Monostorunk műhelyében különböző népek, pl. magyar, orosz, ír, etióp és kopt ötvösművészek alkotásairól készítünk másolatokat.

A régi korok és a kortárs művészek által megmintázott Krisztus-képek, keresztábrázolások az alkotók hittapasztalatát és szakmai igényességét tükrözik. A számos középkori és néhány kortárs szakrális műalkotás nemes másolatát cinkből, bronzból vagy ezüstből készítjük el.

„Izaiás próféta szerint
az Ő erejének és uralmának legfelségesebb jelképe a kereszt,
amint ez a kézzelfogható és érzékelhető dolgok vizsgálatából is kitűnik.
Vizsgáljatok meg mindent a világban,
vajon igazgatható-e, vagy összetartható-e a világ a (kereszt) forma nélkül?
A tengert nem lehet átszelni, ha az árbóc nem sértetlen a hajó fedélzetén.
A földet nem lehet felszántani, ha a földet művelő szántóvető kereszt alakú szerszámai
nem nyújtanának segítséget a munkában.
Az emberi test alakja az oktalan állatokétól abban különbözik, hogy az emberi test karjait oldalra kitartván kereszt alakzatot vehet fel, valamint arcán a magasan ívelt homlok, a homlok alatt lévő, levegőt beszívó orral szintén keresztformát képez.”
(Szent Jusztinosz vértanú: Apológia, Kr.u. 160 k.)

A barbárság évszázadaiban a középkori szerzetesek a kódexek másolásával és a könyvtárak létrehozásával segítették az írásba foglalt ókori, szent hagyomány átörökítését.

Monostorunkban - a vallásos giccs terjedését némiképp ellenpontozva - egy gondosan válogatott szakrális kisplasztika gyűjteményt hoztunk létre.

Termékeink palettáján elsődlegesen kereszt-ábrázolások találhatók, különböző népek, pl. magyar, szláv, ír, etióp és kopt ötvösművészek műalkotásai. A számos középkori és néhány kortárs szakrális műalkotás másolatát cinkből, bronzból vagy ezüstből készítjük el. A műtárgymásolatok nagyobbik része öntvény, kisebbik része veret.

Az orosz fémikonokról - az előállítás technológiájára és lelkületére utalva - mondják: bronzba öntött imádságok. A monostor műhelyében 1999 óta készített másolatokról is elmondható: fémbe foglalt imádságok, melyek az alkotóművészek hittapasztalatát és szakmai igényességét tükrözik.

A múzeumokban és magángyűjteményekben fellelhető feszületek másolataival szeretnénk hozzájárulni a családok istentiszteleti helyeinek kialakításához, a mellkeresztek vagy a kulcstartók pedig keresztségünk misztériumára emlékeztetnek bennünket, mikor úton vagyunk.

Monostori kert

A monostorokhoz ősidők óta tartoznak kertek. 

A bakonybéli monostor kertje ökológiai gazdálkodás, melyben szerzetesek, munkatársak, és önkéntesek dolgoznak. 

Egy-egy kerti szezonban 5-10 féle gyógy- és fűszernövényt termesztünk kertünkben. Ezeken kívül a környező tájvédelmi körzet erdeiben és mezőin gyűjtött növényekkel is foglalkozunk. Ezeket nagyrészt hagyományos módszerekkel szárítjuk, majd a szárítmányokból vagy teákat készítünk, vagy további termékekben használjuk fel őket.

Gyógynövényes kertünk mellett található egy kis gyümölcsös is, ahol főként a bakonyi klímát tűrő bogyós gyümölcsöket (pl. feketeribizli, josta) és almát termesztünk. Kertünk gyümölcseiből hagyományos eljárással, adalékanyagoktól mentes monostori lekvárok és szörpök készülnek.      

Monostorunk kertjében jól megfér egymás mellett a gondosan ápolt gyógynövényes és gyümölcsös, valamint a zabolátlan természetnek teret adó arborétum. A történeti kert többszáz éves fái mellé az 1998-as újraalapítást követően új telepítések kerültek és kerülnek folyamatosan.

Pályázati forrásból felújított információs táblái és séta útvonalai kikapcsolódást biztosítanak a természet kincsei iránt érdeklődőknek és a csendességre vágyóknak egyaránt. 

Monostorunk konyhája hármas feladatot lát el. A szerzetesek napi étkezései mellett a szállóvendégek ebédjei és a boltban vásárolható termékek (lekvárok, szörpök, medvehagyma püré) is itt készülnek. Bori néni végzi a munka oroszlánrészét, János testvér általában heti két napot főz. A befőzésben, szörp-és lekvárkészítésben pedig kicsit mindenki benne van, hiszen például medvehagymát, levendulát minden szerzetes és munkatárs szed, mikor itt a szezon.
Adventben és böjtben, valamint őskeresztény hagyomány alapján szerdánként és péntekenkét húsmentes az étkezés. Így elég nagy fantáziára van szükségünk, hogy ne legyen monoton az élelmezés. A magyar átlagnál több halat, kölest, bulgurt, kuszkuszt fogyasztunk, Bori néni rendszeresen továbbképzi magát, hogy az étel egyszerre legyen egészséges és finom. Saját gyógyteáink is hozzájárulnak egészségünk megőrzéséhez.
Ünnepi alkalmakkor fogyasztunk marhát, Karácsonykor vad, Húsvétkor bárány kerül az asztalra.  A születésnapokat mi is tortával ünnepeljük, Bori néni ilyen tanfolyamot is végzett. Ha Isten megsegít, a közeljövőben szakácskönyvvel jelentkezünk.

Hamarosan...

Hamarosan...

Hamarosan...